Privatni operateri na prugama Srbije

Sve o lokomotivama...

Moderator: damir661

Re: Privatni operateri na prugama Srbije

Postby sdz361 » 26. 09. 2017. 23:20 GMT +0000

severac wrote:Da li neko moze da mi kaze koliko i kako se naplacuje koriscenje privatnim prevoznicima koriscenje Infrastrukture? Da li po kilometru pruge koju koriste, satima i slicno? Da li je jedna cena ako koristis lokomotivu koja koristi struju ili ako koristi dizel? Voleo bih neko nesto da mi vise o tome kaze.

korišćenje infrastrukture se naplaćuje svim prevoznicima isto, dakle i privatnim i "državnim" (Kargo i Voz). Generalno se naplaćuje prema brutotonskom kilometru, ali imaju razne kategorije pruga i vozova, plus poseban dodatak za prolazak kroz čvorove (Beograd, Novi Sad, Lapovo, Niš, Subotica), pa dodatne usluge, tako da je to malo složenija računica. Kako se to tačno računa i kolike su jedinične naknade je precizno (kao i u drugim evropskim zemljama) navedeno u takozvanoj Izjavi o mreži koju svake godine obajavljuje upravljač infrastrukture tj, IŽS a.d. Način određivanja naknade za korišćenje pruga je inače definisan u zakonu i uredbom vlade i prevoznici ako posumnjaju da infrastruktura to ne obaračunava u skladu sa zakonom mogu da se žale regulatornom telu tj. Direkciji za železnice (već se događalo, i Kargo i Voz su se par puta žalili na neke naknade inafrastrukture).
U osnovnu cenu ulazi samo korišćenje infrastrukture dok se struja za vuču plaća posebno. Kod nas je osnovna naknada za korišćenje infrastrukture trenutno ista i za elektro i za dizel lokomotive, ali to ćemo morati da promenimo, jer dizel lokomotive ne koriste kontaktnu mrežu, tj ne habaju je za razliku od elektrolokomotiva i za njih maknada mora biti manja za taj element. Slično je bilo npr. i u Rumununiji, pa se pre par godina jedan prevoznik koji je koristio dizel lokomotive na elektrificiranim prugama žalio i presuđeno je da mora da plaća manje jer nekoristi KM, a princip je da se ne može nekom naplaćivati za nešto što on ne koristi.
sdz361
Mašinovođa

Postby severac » 27. 09. 2017. 9:47 GMT +0000

@sdz361

Hvala puno na iscrpnom odgovoru. Veoma si mi pomogao. A zaista i jeste cudno da se naplacuje dizel vuci isto kao i elektro, kad kod dizel vuce sam jos placas i naftu. :D

Imam jos jedno pitanje, koja mozda nije bas vezano samo za privatne operatere...
Da li svaki teretni voz mora da ima svoj red voznje polaska? Koliko vidim, na sajtu Infrastrukture Despotija je dobila jedan termin po redu voznje. Da li je to striktno da tad mora da prodje taj voz, odnosno, kako se desava za vozovima koji prevlace bruto iz stranih zemalja, pa na primer dolazi do kasnjenja, problema na carini, ne verujem da se sve desava u minut. Razumem da mora da se zna da ce taj voz proci i okvirno kad ce to biti, ali zar to mora bas da se dobije tako termin i da tako bude upisano toliko ranije. Da li postoji neka nedeljna izmena, vanredni polazak i slicno? Nadam se da razumete sta pitam? :D
severac
Putnik 2. razred

Postby rasha » 27. 09. 2017. 18:09 GMT +0000

severac wrote:@sdz361

Hvala puno na iscrpnom odgovoru. Veoma si mi pomogao. A zaista i jeste cudno da se naplacuje dizel vuci isto kao i elektro, kad kod dizel vuce sam jos placas i naftu. :D

Imam jos jedno pitanje, koja mozda nije bas vezano samo za privatne operatere...
Da li svaki teretni voz mora da ima svoj red voznje polaska? Koliko vidim, na sajtu Infrastrukture Despotija je dobila jedan termin po redu voznje. Da li je to striktno da tad mora da prodje taj voz, odnosno, kako se desava za vozovima koji prevlace bruto iz stranih zemalja, pa na primer dolazi do kasnjenja, problema na carini, ne verujem da se sve desava u minut. Razumem da mora da se zna da ce taj voz proci i okvirno kad ce to biti, ali zar to mora bas da se dobije tako termin i da tako bude upisano toliko ranije. Da li postoji neka nedeljna izmena, vanredni polazak i slicno? Nadam se da razumete sta pitam? :D

Red vožnje... *lol* *lol* *lol* Mrtvo slovo na papiru...U Srbiji samo Nered vožnje...do daljnjeg!
rasha
Über-Mašinovođa

Postby severac » 27. 09. 2017. 20:40 GMT +0000

Hehe, ja sam to teorijski govorio. :D
severac
Putnik 2. razred

Previous

Return to Lokomotive