Uskotracna pruga kod Stanara? (Republika Srpska)

Sve o prugama i vozilima uskog koloseka OSIM Šarganske 8

Moderator: asalat

Uskotracna pruga kod Stanara? (Republika Srpska)

Postby nrile » 26. 06. 2011. 12:06 GMT +0000

Od majke sam cuo da je na lokaciji pored rudnika lignita (u to doba tek se otvorio kop u Stanarima, oko 1970. godine) u Stanarima kod Doboja postojala uskotracna pruga (pravac sjever - jug). Trasa je isla od Stanara dolinom potoka Raskovac kuda i danas ide put koji povezuje mjesto Stanare sa selom Cvrtkovci. Kada je bila klinka milion puta je prosla tom trasom iduci u skolu u Stanare i sjeca se ostataka pragova i sina. Kada sam dedu pitao o toj pruzi on mi je rekao da je ta pruga sluzila samo za trasnport trupaca iz obliznjih suma, tj da je ta kratka dionica pruge od oko 2-3km sluzila samo za eksploataciju sume. Deda kaze da je ta pruga poticala iz doba Austro-Ugarske, ali mi se to ne uklapa u cijelu pricu. Koliko znam za vrijeme Austro-Ugara napravljena je jedino pruga od Dobrljina do Banja Luke, ali ne i od BL do Doboja. Koliko znam pruga BL-DO je napravljena poslije II Svjetskog rata, tj to je omladinska pruga. Je li tako? Neka me neko ispravi ako grijesim. Nije mi jasno na sta se nastavljala ta kratka pruga koja je izlazila u Stanare. Nije valjda napravljeno samo tih 2-3km pruge?

Danas od te pruge nema nista, nekoliko puta sam prosao kroz sumu kroz koju je prolazila pruga. Ako neko od starijih zeljeznicara zna nesto o toj pruzi neka se javi, volio bih da saznam nesto vise o istoriji te kratke pruge.

Hvala
nrile
Putnik 2. razred

Return to Uski kolosek