HŽ-Hrvatske Željeznice

Zanimljivosti sa inostranih železničkih uprava, vaši putopisi,...

Re: HŽ-Hrvatske Željeznice

Postby Elmer Davez » 09. 10. 2017. 21:42 GMT +0000

Ako smem primetiti,samo serija 11 ima pločicu JŽ dok je sa ostalih eksponata skinuta.Nije mi potrebno elaborirati zbog čega je to učinjeno,ali zar to nije skrnavljenje kulturno-tehničke baštine?Totalno nerazuman potez :S

Inače.Vaše reportaže uvek pogledam s interesovanjem, :I
...Aj tink,diz iz bigining of bjutiful frendšip
Elmer Davez
Majstor Mašinovođa

Postby buca ho » 10. 10. 2017. 8:09 GMT +0000

Moglo bi da se postavi pitanje i K.u.K pločica ako bi se išlo dalje u prošlost. Pitanje je šta se želi prikazati muzejskim eksponatom!?
buca ho
Mašinovođa

Postby Ruben » 11. 10. 2017. 19:10 GMT +0000

Hm... Čudi me ona MUSOLINIJEVKA kako je dospela u Hrvartsku?! Za Sloveniju je jasno: Sežana-Pivka-Rijeka elektrificirali italijani, bilo u sklopu njihove države. 1962-ge prvi put u životu sam video električnu lokomotivu, baš tu, MUSOLINIJEVKU, vukla je Direkt Orijen (Atina-Pariz) od Borovnice ka Sežani. Od Pivke je ista takva vukla do Rijeke, voz koji je u sastavu imao kušet kola Skopje-Rijeka u kojima je bila moja malenkost. U povratku, preko Gorskih Kotara, do Delnica je vukla 362 (toliko je bilo elektrificirano u Hrvatskoj), a dalje kenedijevka. Ne verujem da je bilo kada 361 vukla vozove po hrvatskim prugama. A možda se i varam! Ali ne sećam se da sam je sreo na relaciji Zagreb-Rijeka-Zagreb od 1962 do 1966 kada sam redovno putovao vozom do Rijeke na letovanje u Punat na Krku.
Ruben
Ložač

Postby Stanley » 15. 10. 2017. 6:35 GMT +0000

@ Elmer Davez, buca h0 - Slažem se s vama, skidanje pločice s oznakom željezničke uprave (JŽ) je ne samo totalna besmislica nego i skrnavljenje spomenika tehničke kulture. Oznaka je ostala na lokomotivi 11-015, ali je sa nje skinut grb. Da se ne bi netko, nedajbože, sjetio da smo živjeli i u Jugoslaviji. Idiotarije, ništa drugo.
@ Ruben - Varate se, lokomotive serije JŽ 361 su bile i u Vuči vlakova Rijeka. Ostale su valjda kao ratni plijen. Ja sam ih viđao na teretnim vlakovima na riječkoj pruzi (konkretno pamtim jednu u stanici Lokve) početkom šezdesetih godina. Inače je riječka pruga bila 1962. elektrificirana do Srpskih Moravica, gdje se vršila zamjena vuče. Lokomotive serije 361 nisu dolazile u Zagreb, jer je u vrijeme elektrifikacije pruge Karlovac - Zagreb (1966.) već bilo dovoljno dovoljno lokomotiva JŽ 362.
P.S. Drago mi je da vam se dopadaju moji izvještaji. Volim lutati prugama, pa prenosim i ovdje dio svojih utisaka. Kompletni i opširni putopisi objavljeni su na forumu zeljeznice.net, pa ako nekoga interesiraju može baciti pogled (nije potrebno logiranje).
Serija 05 je zakon!
Stanley
Mašinovođa

Previous

Return to Sa tuđih pruga...