Tramvaj u Nišu

Sve o tramvajima, domaćim i stranim, tehnologiji i infrastrukturi tramvaja i tramvajskog prometa

Moderators: zeka, STIB

Re: Tramvaj u Nišu

Postby korisnik » 27. 11. 2008. 21:36 GMT +0000

-tramvajska stanica u Niškoj banji (1931)
Image
Image
Image

-Sinđelićev trg (1938)
Image

-i ispraćaj tramvaja (1958)
Image
korisnik
Kondukter

Postby brzi » 29. 11. 2008. 20:16 GMT +0000

milanche wrote:Nisam znao da u Nišu ima udruženje ljubitelja tramvaja...
Evo njihovog sajta, doduše nije nikakav, ali...šta da se radi... :D
http://www.tramvaj.org.rs/

Društvo je i aktivno...
Predsednik Udruženja ljubitelja niških tramvaja Dragan Ilić kaže da je inicijalna kapisla za izložbu „Stari tramvaji Niša“ bilo to što je u svakodnevnoj rubrici „Moj Niš“ u našem listu veliki broj Nišlija želeo da se u grad vrate tramvaji.

- Postavili smo na centralnom mestu u galeriji u Evropskoj kući pano sa delom objavljenih rubrika „Moj Niš“ u kojima stariji i mladi građani Niša smatraju da je neopravdano bilo ukidanje tramvaja. Svi oni su izrazili nadu da će lokalna vlast vratiti tramvaje u javni gradski prevoz. Starije Nišlije se sa setom sećaju tramvaja, koji su ukinuti još davne 1958. godine. Još bolje je to što tramvaje vole i mladi, čak i oni koji su rođeni dve, tri decenije posle nestanka tramvaja sa niških ulica - priča Ilić.
On dodaje da su članovi Udruženja iznenađeni velikom posetom izložbe.
- Mnogo Nišlija je došlo da vidi fotografije i dokumenta o tramvajima. To nas je uverilo da treba i dalje da se borimo za povratak tramvaja. Mnogi ljudi su nam izašli u susret i pomogli da realizujemo ovu izložbu. Skupština grada nam je obezbedila prostor, a Galerija savremene likovne umetnosti nam je ustupila stakla bez ikakve nadoknade - ističe predsednik Udruženja ljubitelja niških tramvaja.

http://www.blic.rs/srbija.php?id=31509

Skoro 89 odsto građana Niša želi povratak tramvaja kao vida gradskog prevoza, dok je protiv toga tek nešto više od 11 odsto. Većina Nišlija smatra da bi tramvaj bitno rasteretio saobraćajno zagušenje, posebno u centru grada, ali ima dosta i nostalgičara, koji se rado sećaju "kako je bilo dobro" voziti se tramvajem, pokazala je nedavna anketa koju su uradili studenti Mašinskog fakulteta u Nišu, koji su anketirali 1.860 građana Niša.

Društvo ljubitelja tramvaja

Početkom ove godine u Nišu je osnovano Društvo ljubitelja tramvaja, sa namerom da se obnovi sećanje na stare tramvaje, ali i doprinese njihovom ponovnom uvođenju. Društvo je organizovalo izložbe o starim niškim tramvajima, a sada prikuplja potpise za njihovo uvođenje. Članovi Društva tvrde da "Niš nikada nije prežalio tramvaje", podsećajući da u gradu postoje kafići i poslastičare pod nazivom "Tramvaj", čiji je enterijer imitacija unutrašnjosti starih tramvaja.

Nastavak
Srećom, ostao je jedan tramvaj očuvan :D Nadam se da će ga društvo obnoviti. Želim im puno sreće u ciljevima. Svaka čast :I :I :I
brzi
Mašinovođa

Postby kasina » 12. 02. 2009. 13:15 GMT +0000

... ponesto je vec bilo, ali cini mi se da ne bas sve :) ...

http://www.skyscrapercity.com/showthrea ... 406&page=8
kasina
Putnik 2. razred

Postby Mija » 22. 11. 2011. 15:24 GMT +0000

Молим поштоване форумаше за малу помоћ...
О трамвају у Нишу је писано и овде у 3 теме, колико сам видео, али прецизног податка нисам нашао: који је стварно тип трамваја био и карактеристике (пре свега димензије!).
Знам да се помињу:- "...половни трамваји из Берлина",
-"...стигли у Ниш, 31.12.1922. године",
-"...нови трамваји маркеHAWAали се опет не наводи тип",
-"...оригиналне путне налоге на којима пише да су трамваји марка и тип: "Bergmann" а да је снага у Ks: 55 + 55",
-"возни парк се састојао од 10 трамвајских моторних кола и 5 затворених и 5 [i]отворених приколица[/i]".

Претраживао сам по интернету, гледао галерије, упоређивао са фотографијама овог нашег, али нисам могао да пронађем сличног...
Хвала вам за помоћ, усмеравање...

И шта је "скретничка окретница"?
"Svaki tehnički uređaj radi na beli dim. Kad beli dim izađe, uređaj više ne radi..." Stepdance
Mija
Ložač

Postby shuca » 22. 11. 2011. 16:12 GMT +0000

Mijo, pokusaj doci do knjige N.Govedarevica o tramvajskom saobracaju u ex-YU :!:
Imao sam priliku da prelistam na brzinu, i pamtim da sam video indexaciju kola.
Knjigu je izdao Masinski fakultet/Nis a stampala stamparija "Pelikan" Nis.
Moguce je da na fakultetu u biblioteci imaju primerak.

Ja nisam neki tramvajdzija, ali ce se vec javiti vec neko od znalaca.

Pod skretnickom okretnicom, verovatno se misli na TRIANGLU *hm* gde je
izvodljivo okrenuti sinsko vozilo za 180 stepeni i promeniti smer voznje.
shuca
Über-Mašinovođa

Postby Mija » 22. 11. 2011. 17:26 GMT +0000

Хвала! Покушао сам телефоном да зовем Машински, али ћу морати да одем лично...
Е, а ако тих података има, зашто се и даље пише да се не зна поуздано тип и остало *hm*
Следи и састанак са председником http://www.tramvaj.org.rs/# , па да видимо за израду модела...
"Svaki tehnički uređaj radi na beli dim. Kad beli dim izađe, uređaj više ne radi..." Stepdance
Mija
Ložač

Postby Mija » 23. 11. 2011. 12:41 GMT +0000

"Ма што толико људи тражи ту књигу? Зову из целе Србије, Београда, Војводине...Ми имамо само две..." *app* *lol*
Ово су речи госпође која ради у библиотеци на Машинском факултету у Нишу. Онда сам ја мало изрекламирао овај форум и цењене форумаше...
Углавном, упутила ме на проф. др Душана Стаменковића, видећемо шта ће он да каже.
Mija
Ložač

Postby shuca » 23. 11. 2011. 15:16 GMT +0000

Mijo, imas li na Masincu mogucnosti da knjigu dobijes na uvid :?:
...Ili skaniras-kopiras potreban materijal ?
A to sto se iscudjavaju-pa sami su krivi, odstampali samo oko 500 primeraka. *hm*
Napomeni profesoru da bi mogli da knjigu prebace na CD i tako zadovolje ostale .
Normalno-moraju traziti dozvolu autora :!: Evo, ja bih prvi uzeo i tu digitalnu verziju.
Ta knjiga bi na engleskom bila interesantna i hobistima na zapadu.
Neverovatno je da vecina istorijskih knjiga o tramvajima na Balkanu bude izdata
upravo od zapadnih autora i izdavaca-kao da mi sami to ne umemo...
Slicno je i sa tematikom zeleznice.... *sad*
.........
Pre koji dan me je posetio stari prijatelj koji 30 godina zivi i radi u Austriji a obozava tramvaje.
Pricao mi je koliko je interesovanje tamo oko YU tramvaja....ZA NEVEROVATI....
Izgleda da lezimo na zlatnim jajima,samo nema ko da ih plasira! :mrgreen:
shuca
Über-Mašinovođa

Postby Mija » 23. 11. 2011. 19:21 GMT +0000

Могу на увид да је добијем ако нађем неког студента машинства да је узме из библиотеке *hm* а изгледа да још неки примерак може да се нађе у скриптарници, по речима проф. др Душана Стаменковића. Цена је била око 1000 дин + ПДВ + ...
Ево мало за подевање http://www.masfak.ni.ac.rs/uploads/arti ... srbiji.pdf

shuca wrote:Izgleda da lezimo na zlatnim jajima,samo nema ko da ih plasira! :mrgreen:

Ово је жива истина! *matori*
Mija
Ložač

Postby -Aleksandar- » 26. 11. 2011. 12:54 GMT +0000

Mija wrote:-"...нови трамваји маркеHAWAали се опет не наводи тип",

Kolega ČKD-KT4 i ja smo pokušavali da odgonetnemo o kom tipu tramvaja se radi na osnovu fotografija preostalog tramvaja. Ono što smo pronašli na internetu je sledeće:

HaWa/Simens tramvaj
Image
transphoto.ru

Image
flickr.com

U nekim spisima se pominje tramvaj tipa Bergmann, pretraživajući
Image
Image
http://transphoto.ru/vehicle/198037/#n210863

Nijedan od ovih mi ne deluje kao ovaj sa razglednice *hm*
Image
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/ak ... -pola-veka

Daljim pretraživanjem smo naišli na tramvaje iz Istambula, koji su bar što se spoljašnjosti tiče i gabarita najviše odgovarali onim koji su vozili u Nišu. Međutim, model ovog tramvaja na sajtu nije bio naveden. Ovo ne mora ništa da znači, ali ne bi bilo loše proveriti o kom modelu tramvaja se radi, možda je i ovo HaWa ili nešto slično.

Image
Image
Image
http://transphoto.ru/vehicle/57981/#n56624
-Aleksandar-
Putnik 1. razred

Postby Mija » 26. 11. 2011. 14:54 GMT +0000

Lepo Aleksandre, ali ima toliko modela... Ovde http://www.mlyniec.gda.pl/~mach/wolnobiezne.htm isto ima puno toga ali *hm*
Mija
Ložač

Postby Karlito » 14. 01. 2013. 2:11 GMT +0000

Да потпишете петицију за трамвај, користите овај линк. Када се сви станари уселе, трамвај ће бити једино превозно средство које ће се кретати некако од Аутокоманде ка Славији, а будућа реконструкција Улице војводе Степе је шанса и за ово унапређење.
Karlito
Über-Mašinovođa

Postby milanche » 08. 12. 2015. 11:36 GMT +0000

Puno informacija vezane za niške tramvaje možete pročitati ovde! :)
https://trafficmanblog.wordpress.com/2015/12/03/public-transport-in-nis/
milanche
Mašinovođa

Postby Karlito » 25. 12. 2015. 0:30 GMT +0000

U tekstu, kao da pravdaš tadašnje donosioce odluka, vezano za potpuno ukidanje tramvaja. Možda je moj stav pristrasan u suprotnom pravcu, ali si se mogao imati neutralan stav, po kojem je odluka bila njihova i samo njihova. Neki sistem javnog prevoza nije prosto "privredni subjekt na tržištu", nije bio ni tada, niti je sada, niti će ikada biti. Čitav niz posrednih efekata se pokazao kao gubitak, pa tako je i prostorni razvoj Niške aglomeracije izostao gašenjem tramvaja. Ostao je samo spontani, a koji je ozbiljno narušen urušavanjem železnice i urušavanjem industrije.
Да потпишете петицију за трамвај, користите овај линк. Када се сви станари уселе, трамвај ће бити једино превозно средство које ће се кретати некако од Аутокоманде ка Славији, а будућа реконструкција Улице војводе Степе је шанса и за ово унапређење.
Karlito
Über-Mašinovođa

Postby Pendolino » 25. 12. 2015. 1:27 GMT +0000

Mislim da je glavni razlog što je većina linija bila jednokolosečna, sa ukrsnicama.
"Dok Metro dođe u Beograd, mnogi će ga sačekati pod zemljom"
Napisao Duško Radović 1980.
Pendolino
Ložač

Postby milanche » 17. 03. 2016. 20:26 GMT +0000

Karlito wrote:U tekstu, kao da pravdaš tadašnje donosioce odluka, vezano za potpuno ukidanje tramvaja. Možda je moj stav pristrasan u suprotnom pravcu, ali si se mogao imati neutralan stav, po kojem je odluka bila njihova i samo njihova. Neki sistem javnog prevoza nije prosto "privredni subjekt na tržištu", nije bio ni tada, niti je sada, niti će ikada biti. Čitav niz posrednih efekata se pokazao kao gubitak, pa tako je i prostorni razvoj Niške aglomeracije izostao gašenjem tramvaja. Ostao je samo spontani, a koji je ozbiljno narušen urušavanjem železnice i urušavanjem industrije.

Izvini, tek sam sada video ovaj post.
Daleko bilo da podržavam ukidanje tramvaja u Nišu. Vodio sam se pričom iz knjige "Tramvaji u Srbiji" dok sam pisao blog i hvala na sugestijama. Uopšte mi nije bila namera da opravdavam takvu odluku, čak naprotiv, ja sam veliki protivnik te ideje. Tako da je to "pravdanje odluke o ukidanju tramvaja" definitivno nastalo slučajno! :)
milanche
Mašinovođa

Postby cira - 1 » 03. 04. 2016. 20:53 GMT +0000

Tramvaj 1930 - 1958. 1930.Sa sajta Slike starog Niša i okoline (1878-1981)

110.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
cira - 1
Ložač

Postby Karlito » 14. 04. 2016. 23:59 GMT +0000

Opet menadzment destrukcije misli da upropasti infrastrukturu Nisa.

http://niskevesti.rs/drustvo/item/9837- ... e-iz-grada
Karlito
Über-Mašinovođa

Postby shuca » 09. 01. 2018. 22:20 GMT +0000

eMFwc2J.jpg
9I2pqw5.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
shuca
Über-Mašinovođa

Previous

Return to Tramvaji