www.railserbia.net

Forum železničara, maketara i modelara
Danas je 23. 04. 2017. 13:52 GMT +0000

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 53 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: MAKETA U IZRADI
PostPoslato: 24. 05. 2013. 12:38 GMT +0000 
Putnik 1. razred
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25. 10. 2011. 19:46 GMT +0000
tako je. Mesavina drvofix voda 50/50 i moze deterdzent ili alkohol. Za sljunak na sinama mora obavezno!!!
Mada vise ne sipam deterdzent jer me nervira zato sto zapeni i moram da ga cekam da se sredi. Sada kada posipam sljunak prvo ga zalijem rastvorom alkohol - voda 70/30 pa onda idem sa drugom flasicom lepak voda 50/50.

Vrh

PostPoslato: 24. 05. 2013. 14:56 GMT +0000 
Mašinovođa
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27. 06. 2010. 17:25 GMT +0000
mirchelo je napisao:
Dragi priljatelji evo konacno novog linka na youtubu
Nisam bas mnogo napredovao ali evo da podelim sa vama.

http://www.youtube.com/watch?v=k3UudcGPbEQ

Maketa je predobra.. bas si je sredio svidja mi se!

Jedan predlog:nemoj prihvatati da ti you-tube sredjuje video snimak jer ispadne jos gore kad se ovako slika uvija i njise.. ja sam to jednom uradio i razocarao sam se kako glupo izgleda!

Vrh

PostPoslato: 24. 05. 2013. 15:21 GMT +0000 
Kondukter

Pridružio se: 05. 01. 2010. 14:55 GMT +0000
Prelepa maketa i svaka cast za rad i trud. Vidi se da je radjena sa "merakom" :D

Vrh

PostPoslato: 07. 07. 2013. 4:48 GMT +0000 
Majstor Mašinovođa
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23. 09. 2012. 14:50 GMT +0000
Svaka čast za maketu, prelepa je... :)
Ja imam u planu izradu makete H0 razmere, i sve sam skoro isplanirao kako da uradim, jedino ova struja - povezivanje kablova, prekidači, sijalice ovo ono - to je za mene špansko selo - nadam se još ne zadugo...
Ima li neka tema sa objašnjenjima ili šemama za povezivanje ovoga svega i pravljenja sistema za upravljanje sličnom tvom?
Ja bih radio analognu maketu.

Dobrodošli, uživajte! :)

Vrh

PostPoslato: 08. 07. 2013. 22:30 GMT +0000 
Putnik 1. razred
Korisnikov avatar

Hvala,
verovatno si skontao da je moja maketa prvo radjena za analogni sistem ali sam je uspesno prebacio da moze i digital. Nista nije tesko. Nemoj da ti predstavlja neki bauk. Prvo razmisli gde bi voleo u analogu da imas blokove odnosno nezavisne delove kako bi na primer mogao da propustis brzi voz ili zaustavis u stanici neki poseban ili sta vec. Onda svaki deo moras da izolujes odnosno da prekines struju plasticnim spojnicama za sine ili npr ja sam uzimao plasticne cackalice za ciscenje usiju, odsecen oko 1cm razseces po duzini. Ovaj recept sam naucio od MrJoe pogledaj njegove postove. On stavi i plasticnu nit kako bi maksimalno mogao da primakne sine, ja to nisam radio jer sam sine zakucao. Neko izoluje samo jednu sinu ali ja ti savetujem da izolujes obe jer jednog dana u digitalu mozes postaviti releje koji salju signal na kojoj deonici je lokomotiva. Kada si izolovao blokove zalemis na svaku sinu sa donje strane zicu koju vodis do napajanja odnosno do prekidaca. Ja sam napravio semu i odstampao i plastificirao, i postavio na plocu lesonita koju sam izbusio za prekidace naravno zajedno sa plastificiraiom papirom. Ja sam koristio 3 napajanja za moju maketu ne zato sto je toliko trebalo vec sam hteo da kada zaustavljam jedan voz drugi koji se nalazi dalje ne zustavljam jer je na istom napajanju. Moras i o tome da mislis.
Kako ne bi voz cimao usled razlicitog napona kada prelazi deonice-blokove sa razlicitim napajanjima ugradio sam i voltmetre ispred napajanja kako bi ocitao napon i izjednacio ga. Samo treba napajanje prvo da spojis sa voltmetrom pa onda razvodis dalje do prekidaca pa do sina. Nisu skupi oko 500din. I to je to, ako jednog dana budes hteo digital nece biti problem. Video si sta sam ja uradio. Ugradio sam jedan veliki dzek - paralelni port i sada mogu brzo da prebacijum digital ili analog i mogu ti reci da odlicno funkcionise, mada sve redje to radim posto sve polako prebacujem u digital. Eto toliko sada ti vise nece biti spansko selo. Mozda je sve ovo trebalo da ti napisem u pp ali nema veze. pozdrav

Vrh

PostPoslato: 09. 07. 2013. 8:15 GMT +0000 
Majstor Mašinovođa
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23. 09. 2012. 14:50 GMT +0000
mirchelo je napisao:
Hvala,
verovatno si skontao da je moja maketa prvo radjena za analogni sistem ali sam je uspesno prebacio da moze i digital. Nista nije tesko. Nemoj da ti predstavlja neki bauk. Prvo razmisli gde bi voleo u analogu da imas blokove odnosno nezavisne delove kako bi na primer mogao da propustis brzi voz ili zaustavis u stanici neki poseban ili sta vec. Onda svaki deo moras da izolujes odnosno da prekines struju plasticnim spojnicama za sine ili npr ja sam uzimao plasticne cackalice za ciscenje usiju, odsecen oko 1cm razseces po duzini. Ovaj recept sam naucio od MrJoe pogledaj njegove postove. On stavi i plasticnu nit kako bi maksimalno mogao da primakne sine, ja to nisam radio jer sam sine zakucao. Neko izoluje samo jednu sinu ali ja ti savetujem da izolujes obe jer jednog dana u digitalu mozes postaviti releje koji salju signal na kojoj deonici je lokomotiva. Kada si izolovao blokove zalemis na svaku sinu sa donje strane zicu koju vodis do napajanja odnosno do prekidaca. Ja sam napravio semu i odstampao i plastificirao, i postavio na plocu lesonita koju sam izbusio za prekidace naravno zajedno sa plastificiraiom papirom. Ja sam koristio 3 napajanja za moju maketu ne zato sto je toliko trebalo vec sam hteo da kada zaustavljam jedan voz drugi koji se nalazi dalje ne zustavljam jer je na istom napajanju. Moras i o tome da mislis.
Kako ne bi voz cimao usled razlicitog napona kada prelazi deonice-blokove sa razlicitim napajanjima ugradio sam i voltmetre ispred napajanja kako bi ocitao napon i izjednacio ga. Samo treba napajanje prvo da spojis sa voltmetrom pa onda razvodis dalje do prekidaca pa do sina. Nisu skupi oko 500din. I to je to, ako jednog dana budes hteo digital nece biti problem. Video si sta sam ja uradio. Ugradio sam jedan veliki dzek - paralelni port i sada mogu brzo da prebacijum digital ili analog i mogu ti reci da odlicno funkcionise, mada sve redje to radim posto sve polako prebacujem u digital. Eto toliko sada ti vise nece biti spansko selo. Mozda je sve ovo trebalo da ti napisem u pp ali nema veze. pozdrav

Hvala na iscrpnom odgovoru! :)
Trebalo bi na proleće ili jesen sledeću da počnem da radim maketu. Bila bi negde 2,5mx1,5m. :)

Dobrodošli, uživajte! :)

Vrh

PostPoslato: 24. 03. 2016. 14:51 GMT +0000 
Putnik 1. razred
Korisnikov avatar

Pozdrav dragi prijatelji,
nije me bilo dugo. Nemoj te zameriti. Konacno sam izmontirao novi snimak koji cu podeliti sa vama i shvatio da je prošlo mnogo vremena od kako ništa nisam postavio. Prvo ću postaviti slike izrade tunela desnog dela maketa, to sam ostao dužan. To je rađeno otprilike decembra 2013. godine

Nemate potrebne dozvole da pogledate prikačene fajlove u ovom postu.

Vrh

PostPoslato: 24. 03. 2016. 14:52 GMT +0000 
Putnik 1. razred
Korisnikov avatar

drugi deo izrade

Vrh

PostPoslato: 24. 03. 2016. 14:54 GMT +0000 
Putnik 1. razred
Korisnikov avatar

priprema za izradu malog vodopada.

Vrh

PostPoslato: 24. 03. 2016. 15:00 GMT +0000 
Putnik 1. razred
Korisnikov avatar

naravno ovo je sve radjeno do februara 2014 godine. Od tada maketa je samo promenila adresu, našla je pravo mesto u hoby sobi. Vodopad nije završen. Hteo sam da ga završim pa da onda objavim slike. Kada završim objaviću slike, a do tada možete pogledati interesantan video na youtubu "judmilla br232 roco 41496 with sound"

https://www.youtube.com/watch?v=6ik2atGXmM4

Vrh

PostPoslato: 26. 03. 2016. 17:04 GMT +0000 
Ložač
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27. 09. 2010. 10:51 GMT +0000
Drago mi je da te drži volja za nastavkom radova! Samo napred! Ovo sto sam video je više nego korektno! Svaka cast

Vrh

PostPoslato: 03. 01. 2017. 1:42 GMT +0000 
Putnik 1. razred
Korisnikov avatar

Posle ogromne pauze,
danas sam uradio elektrifikaciju jednog malog dela na maketi, čisto da mi želja mine. Konačno nađoh malo vremena za maketu.
Kontaktna mreža i stubovi su Sommerfeldt.

Sve najbolje u Novoj 2017.godini.

Vrh

PostPoslato: 03. 01. 2017. 7:42 GMT +0000 
Über-Mašinovođa
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26. 07. 2010. 13:00 GMT +0000
*app* *app* *app* Bravo...svaka čast...

i prednarudžbe istih, po kataloškim cenama

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 53 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]