Moja maketa H0 -- Aufle

Sve o pravljenju maketa, poznate makete...

Moderator: matija

Re: Moja maketa H0 -- Aufle

Postby mon » 29. 01. 2010. 20:22 GMT +0000

Aufle wrote:Krajem septembra prošle godine imao sam tešku saobraćajnu nesreću...

Znaci da ti se zamalo desi tvoj pozdrav "AC/DC Highway to Hell "! :U :(
Dobro da nije....U svakom slucaju zelim Ti sto brzi oporavak Aufle a siguran sam da svi mi ti to zelimo iz sveg srca! :I
Jednom sam gurao sinobus da bi upalio...
mon
Über-Mašinovođa

Postby torrente » 29. 01. 2010. 21:49 GMT +0000

:shock: uh stari zelim ti brz oporavak :!:
©MIBA I NClight su krivi za sve.
torrente
Putnik 1. razred

Postby legenda » 29. 01. 2010. 22:20 GMT +0000

aufle maketa ti je super.i vozovi koje imaš u svom vlsništvu su fenomenalni.gledo sam i prije tvoje slike na železnoj cesti,jer i ja živim i radim u ljubljani i bavim se maketarstvom.pre neka dva tri dana sam krenuo sa gradnjom železničke stanice tako da se nadam da ću uskoro moći da podelim i neke slike sa vama.kažeš da živiš u zidanom mostu,čudno mi je da nisi probo napraviti cjelo čvorište zidanog mosta od dobove prema ljubljani,od celja prema ljubljani i od ljubljane prema dobovi i celju.mislim da bi fenomenalno izgledalo!?često prolazim kroz zidani most jer kada idem kući u bosnu neda mi se non stop ići autom pa normalno ja na voz.radujem se novom djelu makete i novim slikama.pozdrav iz ljubljane
legenda
Kondukter

Postby hedge » 30. 01. 2010. 0:21 GMT +0000

Srecno ozdravljenje, da nam odigras Argentinski tango sa suprugom i to u prostoriji svetista za novu (prosirenu) maketu.
Zdrav nam bio jos dugo AUFLE!
:I
Ponovo na stazi!
hedge
Kondukter

Postby fic » 30. 01. 2010. 15:24 GMT +0000

brz oporavak,
nakon lječilišta dolazi drugo lječilište a to je vožnja po maketi
tako se barem ja lječim 8)
kad god dođem iz škole odmah provozam 5 krugova i odmah se bolje osjećam *ds*
fic
Slepi putnik

Postby asalat » 30. 01. 2010. 15:43 GMT +0000

fic wrote:brz oporavak,
nakon lječilišta dolazi drugo lječilište a to je vožnja po maketi
tako se barem ja lječim 8)
kad god dođem iz škole odmah provozam 5 krugova i odmah se bolje osjećam *ds*

Ovo je potvrđeno i u mom slučaju :mrgreen:
"We are the Borg. Lower your shields and surrender your ships. We will add your biological and technological distinctiveness to our own. Your culture will adapt to service us. Resistance is futile."
asalat
Über-Mašinovođa

Postby Aufle » 31. 01. 2010. 15:44 GMT +0000

Svima HVALA na dobrim željama i podršci. Što se tiče tanga, siguran sam, da od toga neće biti ništa, a da napravim maketu čvorišta Zidani Most, to je i meni želja i izazov. Videćemo. Sad sam sposoban jedino za ugradnju dekodera u lokomotive i snimanje kratkih filmića sa makete. Svima pozdrav iz ZM.
AC/DC Highway to Hell
Aufle
Putnik 1. razred

Postby hedge » 31. 01. 2010. 19:15 GMT +0000

Postoje tri mosta preko Savice (dve krivine. jedna prava), mada se ja secam samo jednog (voz za Ljubljanu davno). Onaj pravolinijski je za vozila?
Koji deo planiras "oziveti"? Ako pomogne slika, rado bih slusao pricu.
Pozdrav i cuvaj nam se.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Ponovo na stazi!
hedge
Kondukter

Postby Aufle » 06. 02. 2010. 3:38 GMT +0000

Zidani most je nastao zapravo u rimskom carstvu. Tada su napravili prvi most preko Save. Tadašnje ime mu je bilo Klausura de Savak. Taj most je bio srušen, ne zna se tačan datum, ali je bio napravljen nov isto preko reke Save godine 1224. Prilikom izgradnje tog mosta, izradili su i prvu prigodnu kovanicu - koja se ubraja kao prvi slovenački novčić. Most su srušili u petnaestom veku i isto tako i tvrđavu Klauzenštajn iznad Zidanog mosta. Po tome mostu je tad selo - gradić Zidani most i dobilo ime. Nakon celjskih grofova, zbog kojih je most i bio srušen, skoro 400 godina nije bio izgrađen novi. Početkom 19 veka bio je na vlasti nekoliko godina Napoleon. Tad je bila reka Sava granična reka i Zidani most se nalazio na austrijskoj strani gde je bio granični prelaz. Nakon Napoleonovog poraza počelo je za Zidani most pravo buđenje. Tad su još pod Francem I/II (ista osoba) izgradili prvi kameni most preko reke Savinje. U to doba bili su skoro svi mostovi drveni, tako da je to bio jedan od prvih kamenih mostova na Savinji. Taj most u istom obliku stoji još i danas, mada su sad napravili neku čeličnu konstrukciju za pešake, a po mostu voze kamionu od 20 tona pa i više. Zapravo je bio pobudnik izgradnje mosta i dalje železnice Francov brat Janez/Ivan (Erzherzog Johann). U samom centru pokraj mosta izgrađen je bio mauzolej sa kipom Janeza, a na suprotnoj strani kip Nepomuka sa tablicom zahvale Francu I/II. Odmah nakon izgradnje mosta i puta prema Loki/Sevnici/Krškom su počeli 1845 sa izgradnjom železničkog mosta preko Savinje. To je bio drugi most. Most je kružni, ima oko 90 stepeni i radius cirka 190 m iz kamenih blokova - pravo remek delo i u sadašnje vreme. Blokovi su prilagođeni skoro u milimetar. Most je povezivao prugu Beć-Trst. Nakon 6 godina, napravili su prugu za Zagreb - jednokolosećnu - a tek 1931 napravili su treći most isto preko reke Savinje za smer Ljubljana - Zagreb, a tek u drugom svetskom ratu (Hitler - Nemci) položili su i drugi kolosek prema Zagrebu. Nakon izgradnje trečeg mosta je bio napravljen trokut i direktne veze Maribor - Ljubljana, Maribor - Zagreb, Ljubljana - Zagreb. Zidani most je imao i okretnicu, ali je posle izgrade trokuta izgubila svoj značaj. Zidani most je bio za to vreme na višku snage. U drugom sv.ratu išlo je sve naopako. I baš zbog tih čuvenih mostova najviše je nastradao. Amerikanci su 1944 prilikom bombardovanja srušili zamalo celi gradič a hvala bogu promašili onaj čuveni najlepši i najmiliji most u krivini, kojeg su posle izgradnje elektrifikacije (1968)i puta izpod mosta (oko 2000)unakazili. Isto su izgradili nekakvu betonsku ogradu što mu isto ne prilići. Onakav originalni sa starih razglednica je najbolji. Toliko nakratko o istoriji. Imam ja još toga mnogo, ali na slovenskom jeziku: ajzenpon.ednevnik.si ali možete sa google translate da čitate i na srpskom. -- Uf, što sam naložio...:)
AC/DC Highway to Hell
Aufle
Putnik 1. razred

Postby hedge » 06. 02. 2010. 19:57 GMT +0000

Zhvaljujem AUFLE, odlican opis. Gledao sam Google map, pejzaz je izazov za maketara (planine, reke, mostovi, mala naselja). Ozdravi nam sto pre, pa zasuci rukave, uskoro ce prolece.
Ponovo na stazi!
hedge
Kondukter

Postby Aufle » 14. 01. 2018. 11:28 GMT +0000

Video JZ 661-032

LPA
AC/DC Highway to Hell
Aufle
Putnik 1. razred

Postby Davor » 21. 01. 2018. 14:42 GMT +0000